Zrównoważone dziedzictwo korka: ponadczasowa, ekologiczna doskonałość
Żywotność drzew waha się od 200 do 300 lat, dlatego jasne jest, dlaczego produkcją korka na tym obszarze zajmowało się wiele pokoleń. Drzewa korkowe rosną także w mniejszym stopniu w innych krajach śródziemnomorskich. Jednakże to Portugalia i Hiszpania są głównymi producentami korka, zarówno pod względem ilości, jak i jakości. Jest to materiał niezwykle przyjazny dla środowiska i wykorzystuje się go do wielu różnych celów. Używamy go w naszej kolekcji Cork zarówno do zatyczek, jak i pokrowców ochronnych z różnymi motywami.
Luis i ja pojechaliśmy odwiedzić naszego dostawcę najwyższej jakości ochronnych pokrowców korkowych – rzemieślnika Miguela Pacheco z wioski Sanvicente de Alcantara.
Wieś położona w zachodniej części Hiszpanii, w pobliżu granicy z Portugalią. Zanim dotarliśmy do wioski, zatrzymaliśmy się w lokalnej firmie przetwarzającej korę. Pracownicy szli właśnie na lunch, ale szef uprzejmie oprowadził nas po zakładzie produkcyjnym. Korę po zbiorze najpierw gotuje się w wodzie, a następnie układa w specjalne stosy. Sortowania według jakości dokonuje kupujący; lepsze kawałki wykorzystuje się do produkcji zatyczek, a kawałki gorszej jakości są szlifowane i wykorzystywane np. do okładzin podłóg i ścian w domach. Szliśmy wąskimi, krętymi uliczkami wioski, przy których stały białe domy, aż dotarliśmy do warsztatu Miguela. Bardzo się ucieszył na nasz widok, gdyż nasze zamówienia są ważnym źródłem dochodu dla dwóch rodzin. Najpierw zajrzeliśmy do małego sklepu, w którym wystawiona była cała gama produktów – od artystycznych zegarów i budek dla ptaków, po torebki i portfele damskie.
Starannie wykonane: jesteśmy świadkami sztuki ręcznie robionych pokrowców na butelki
Miguel Pacheco od 20 lat zajmuje się rzemiosłem. O korku mówił z wielkim entuzjazmem, chociaż jego wyraz twarzy był nieco smutny. W wiosce żyje 6000 ludzi, którzy żyli z korka. Po wejściu w nowe tysiąclecie ich przemysł przeżył ogromny kryzys i z 70 małych wiejskich firm udało się przetrwać tylko garstce ludzi. Przemysł winiarski masowo przeszedł na korki aluminiowe lub plastikowe, a wino jest obecnie pakowane w opakowania Tetra Pak. W branży winiarskiej nie toczy się debata na temat negatywnego wpływu na środowisko, jedynie nieliczni entuzjaści podkreślają, że zatyczki korkowe pozytywnie wpływają na smak wina. Wyszliśmy ze sklepu i udaliśmy się do warsztatu, gdzie Maria szyła właśnie pokrowiec ochronny na butelkę Flaski. Obserwując ją podczas pracy, szybko stało się dla mnie jasne, że teraz na każdy pokrowiec będę patrzeć w innym świetle, przepełniony podziwem. Duża ilość pracy ręcznej dopełniona jest precyzją, gdyż każda tulejka idealnie pasuje do butelki Flaska. Pokrowiec składa się z pięciu elementów, które należy najpierw precyzyjnie wyciąć, a następnie zszyć ze sobą z dużą dbałością o finalną jakość. Brak reklamacji na ochronne pokrowce korkowe jest dowodem jakości tego materiału, jak i samego procesu szycia. Gotowe pokrowce korkowe ochronne dostarczane są do naszej firmy przesyłką ekspresową. Następnie grawerujemy na nich różne wzory. Kwiat życia był naszym pierwszym motywem, który szybko stał się bardzo popularny. Wkrótce do kolekcji dodaliśmy motyw „The New Beginning”, a także w tym roku butelkę Flaska „Emoto Peace Project” przedstawiającą kryształ „Love and Gratitude”. Butelki korkowe Flaska cieszą się coraz większą popularnością także w segmencie personalizowanych butelek Flaska ze względu na swój przekaz i walory praktyczne.
Jeśli chcesz zakupić produkt inspirowany Emoto Peace Project, obejrzyj go w naszym sklepie.